Jakie są zalety marmuru? Pięknie wygląda wypolerowany. Wszystkie piramidy w zamierzchłych czasach były wyłożone płytami polerowanego marmuru. Gdyby nie pustynny klimat pewnie do dziś cieszyłyby oko turystów odwiedzających Egipt. Każdy obrabiacz kamieni był na wagę złota, kiedy faraon budowała piramidę.
Rzemieślnicy zajmujący się obróbka kamieni przez wieki cieszyli się uznaniem. Od ich umiejętności zależało, ile materiału trzeba zgromadzić na budowę wielkiej katedry. Oni z wielkich bloków skalnych transportowanych nieraz dziesiątki i setki kilometrów wyczarowywali parapety marmurowe, kolumny, płyty na posadzkę lub łuki nadproży. Oni, mimo niepozornych i mało precyzyjnych narzędzi potrafili sobie radzić nawet z najtwardszymi kamieniami występującymi w przyrodzie.
A wszystko to dzięki geologii. Właściwie dzięki grawitacji, która uformowała ziemską kulę z materiałów dostępnych w kosmosie. Bezładne gruzowisko zbijając się w coraz ciaśniejszą kulę, rozgrzewało i topiło. Z mieszaniny powstawały różnokolorowe skały. Później, gdy ziemia ostygła i pojawiły się naprężenia w stężałej skorupie, pływające po płynnym wnętrzu płyty zaczęły się zderzać i wsuwać pod siebie nawzajem. Tasowały się tak przez wiele miliardów lat do dziś. W wyniku tego powstał przepiękny przekładaniec. Obecnie można czerpać z jego zasobów i cieszyć oczy pięknymi wzorami i kolorami kamieni wydobytych przez maszyny spod ziemi.